Kategorie

Relacja z targów Forest SHOW 2023 w Straszęcinie

LP, przedsiębiorcy leśni, operatorzy maszyn, drwale i pracownicy Lasów Państwowych oraz miłośnicy techniki leśnej wzięli udział w targach leśnych Forest SHOW w Straszęcinie w Gminie Żyraków.

Pomimo deszczowej pogody wydarzenie przyciągnęło ogromna liczbę uczestników, co udowadnia, że zulowcom deszcz, wiatr i śnieg nie straszny.

Impreza odbyła się 11 marca 2023 r. i była to już 19. edycja wydarzenia pod patronatem GAZETY LEŚNEJ i portalu FIRMYLESNE.pl, organizowanego od 2012 roku przez wydawnictwo Lasmedia. Tym razem wybór miejsca padł na Straszęcin koło Dębicy w gminie Żyraków, w której znajduje się dogodnie położona strefa przemysłowa.

Wydarzenie miało charakter regionalny – dzięki temu lokalni przedsiębiorcy i ich pracownicy mieli szansę zapoznać się z nowościami techniki leśnej, ale byli na niej obecni goście z całej Polski.

Forest SHOW to targi, które odbywają się w różnych miejscach Polski. Dotychczas były m.in. w Spychowie, Komańczy, Warcinie, koło Janowa Lubelskiego, koło Szczecinka, koło Kępna, w Borsku, Koszęcinie, Przasnyszu, Połańcu, Legnicy, Grodzisku Mazowieckim i Augustowie.

W trakcie Forest SHOW odbywają się dynamiczne pokazy maszyn leśnych. Przez cały dzień można też zwiedzać wystawę maszyn leśnych. Największą atrakcją jest jednak możliwość testowania maszyn! Operatorzy (z uprawnieniami UDT) mogą sprawdzić w praktyce działanie wybranych modeli maszyn i sprzęt wielu marek.

Uczestników targów przywitali: Rafał Jajor – prezes wydawnictwa Lasmedia, Marek Rączka – wójt Gminy Żyraków, Grzegorz Reguła – zastępca wójta, Paweł Szczygieł – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Wacław Pankiewicz – nadleśniczy Nadleśnictwa Dębica oraz Zbigniew Migda – prezes Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych Operator.

W trakcie Forest SHOW odbyły się oczywiście dynamiczne pokazy maszyn leśnych. Swój pokaz miała firma Kopa-Kamiński, która przywiozła harwestera Rottne H21.

Także harwestera zaprezentował ForTech Serwis, na placu testowym pojawił się model Eco Log 580E z głowicą Log Max 5000, CDN Ergo z kolei miał pokaz harwestera Ponsse Bear.

Przez cały dzień można było zwiedzać wystawę maszyn leśnych, prezentowane były maszyny różnego typu, narzędzia i osprzęt do prac leśnych, opony, oleje oraz akcesoria i części zamienne.

Ireneusz Ilczyszyn i Szymon Furgała do Straszęcina przyjechali z Lubaczowa spod granicy polsko-ukraińskiej. Mieli dość blisko, tylko 150 km.

– Jesteśmy pilarzami, na tej imprezie pierwszy raz, chcieliśmy zobaczyć co jest tu prezentowane, na co dzień pracujemy pilarkami Stihla firmie leśnej – powiedział GAZECIE LEŚNEJ Pan Ireneusz.

Największą atrakcją jak zawsze było testowanie maszyn przez operatorów.

 – Słyszałem, że mogę przetestować tu maszyny, przyjechałem z okolic Radomia. Na co dzień pracuję forwarderem John Deere 1110E, jestem operatorem od roku – mówił Patryk Banaszek, który miał na Forest SHOW nieco dalej, jakieś 200 km.

Aż z Gdańska przyjechał natomiast Tomasz Tąmborek.

– Prowadzę firmę transportującą drewno z lasów w okolicach Gdańska do portów. Jestem pierwszy raz na Forest SHOW, chciałem przetestować przyczepę – powiedział operator, który, żeby dotrzeć na imprezę w Straszęcinie przejechał 750 km.

Odbyły się oczywiście zawody operatorów maszyn leśnych Polish Forestry Challenge, w których wzięło udział aż 30 operatorów, co potwierdza sukces tego projektu.

Podczas tej edycji zawodnicy konkurowali na przyczepie zrywkowej Krpan GP 10 D z żurawiem GD 8,6 udostępnionej przez firmę Serafin Maszyny.

 

Zawodnicy mieli trudne zadanie do wykonania – kombinację ze strącaniem różnych piłek umieszczonych na specjalnych słupkach. Jak podkreślał sędzia zawodów – Grzegorz Mach – zadanie wymagało ogromnej precyzji i nikomu nie udało się go wykonać bezbłędnie. Każdy otrzymał jakieś punkty karne.

Pierwsze miejsce zajął Łukasz Szymura, drugie Mateusz Czapka, a trzecie Emil Pawłowski.

Otrzymali oni różne, wieloelementowe zestawy kluczy Eco Forch, medale oraz nagrody od sponsorów, którymi byli: Serafin Maszyny (sponsor główny), PKO Leasing, Urząd Gminy Żyraków, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Lasmedia oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

GAZETA LEŚNA przeprowadziła natomiast kolejną edycję konkursu Turbo Żuraw, w którym wzięli udział prenumeratorzy miesięcznika. To konkurs na symulatorze żurawia załadunkowego. Tym razem najlepszy okazał się Dawid Cichoń, syn Pana Jacka – naszego prenumeratora. Zwycięzca otrzymał wiertarko-wkrętarkę.

Forest SHOW to atrakcja dla całych rodzin. Dla najmłodszych była specjalna Stefa Dzieci z animatorką. Był catering oraz ognisko. Działała również redakcja terenowa GAZETY LEŚNEJ.

Kolejną atrakcją wydarzenia była Scena Forest SHOW, na której odbyły się branżowe spotkania, prelekcje i konkursy. Pojawił się na niej mec. Łukasz Bąk, który opowiedział o sporach zuli z nadleśnictwami.

Postulaty zuli do Lasów Państwowych przedstawili Wojciech Wójtowicz i Lucjan Długosiewicz z Polskiego Związku Pracodawców Leśnych.

Dr hab. inż. Paweł Tylek, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, opowiedział o najnowszym wynalazku: polskiej autonomicznej sadzarce.

Piotr Sowa z Med-Trainer zaprezentował pokaz pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w lesie, a o zabezpieczeniu maszyn na wypadek pożaru opowiedział przedstawiciel firmy Voith.

Przez cały dzień można było skorzystać z darmowych porad prawnika, który dyżurował na stoisku GAZETY LEŚNEJ.

 

Patronat honorowy nad Forest SHOW mieli: Polski Związek Pracodawców Leśnych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie oraz Gmina Żyraków. Patronat medialny: miesięcznik GAZETA LEŚNA, Magazyn Biomasa oraz portal www.firmylesne.pl.

Lista wystawców

EnginEcoPower, Agro Jurek, Agromet-Motoimport, Agro-Partner, Aurox Forestry Machinery, Bergerat Monnoyeur, BHPs, CDN Ergo, FIRMYLESNE.pl, Fortech Serwis, Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, GAZETA LEŚNA, Husqvarna, JMK/Opony Express, Kompania Leśna, Kopa-Kamiński, Las i Ogród Joanna Wojciechowska, Lasmedia, Merkator sp. j. A.M. Bubik, Neste Oleje Klimowicz, Oregon.pl, Orkan, Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, PKO Leasing, Planeta Maszyn, Polmar, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Preston Group, Rato Industrial Solutions, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Remet CNC Technology, Sadmasz, Serafin Maszyny, SLP Krtiny, Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator, Startlas, Vegatol, Urząd Gminy Żyraków, Utech, Voith, Waryński Origin.